Alergia – leczenie.

Sposób leczenia alergii zależy od alergenu, który ją powoduje. Lekarz może zalecić ci stosowanie leków w celu kontrolowania objawów.

Najlepszym, choć nie zawsze możliwym sposobem trzymania symptomów pod kontrolą, jest unikanie alergenów. I tak np. jeśli cierpisz na:

  • alergię pokarmową – uważaj na to co jesz, czytaj ulotki;
  • alergię na sierść zwierząt – unikaj kontaktu, a jeśli masz w domu zwierzaka – często go myj;
  • alergię na pleśń – utrzymuj dom w czystości i często go przewietrzaj;
  • katar sienny – dowiedz się kiedy wzrasta stężenie pyłków, które cię uczulają; unikaj suszenia ubrań w tym czasie na dworze, długiego przebywania na trawiastych obszarach (np. w parku) szczególnie wczesnym rankiem, wieczorem i nocą, kiedy stężenie pyłków jest większe.

Dostępne są również leki – zarówno bez recepty jak i na receptę – które łagodzą symptomy alergii.  Lekarz może również zalecić tzw. odczulanie, czyli stopniowe podawanie coraz większych ilości alergenów w celu przyzwyczajenia do nich organizmu. Zwykle ten sposób polecany jest osobom z ciężką postacią alergii. Odczulanie może nie wyleczyć alergii, ale spowoduje, że będzie ona przebiegała łagodniej.

Jeśli zdecydujesz się na własną rękę sięgnąć po jakiś środek przeciwalergiczny, pamiętaj aby powiedzieć farmaceucie o lekach, które aktualnie przyjmujesz i obecnych chorobach. Tylko w ten sposób może on wybrać dla ciebie najlepszy preparat.

Najpopularniejsze są leki przeciwhistaminowe (artykuł o nich dostępny jest tutaj: Leki przeciwhistaminowe). Występują w postaci tabletek, roztworów, kropli/spray’ów do nosa, czy kropli do oczu. Krople do oczu są wskazane przede wszystkim wtedy, gdy odczuwasz objawy tylko  w okolicach oczu – pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, lub swędzenie. Krople i spray’e do nosa są natomiast zalecane, jeśli objawy alergii ograniczają się tylko do tej części ciała.

Inną grupą leków są substancje udrażniające górne drogi oddechowe. Pamiętaj jednak, że krople/spray’e z tymi składnikami (np. ksylometazolina, oksymetazolina) powinny być stosowane tylko kilka dni, ponieważ w przeciwnym razie objawy mogą się nasilić.

Jeśli twoja skóra pod wpływem jakiegoś alergenu stała się swędząca i czerwona, możesz spróbować nawilżyć ją, użyć preparatu z substancją przeciwalergiczną (np. Fenistil żel) lub w cięższych przypadkach użyć sterydu (bez recepty – hydrokortyzon), aby zmniejszyć stan zapalny.

Na receptę dostępne są również: silniejsze leki przeciwhistaminowe, silniejsze sterydy, preparaty rozszerzające oskrzela. O ich zastosowaniu musi jednak zadecydować lekarz.


Źródło:

  1. Nhs.uk
  2. Webmd.com
  3. Nhs.uk
  4. Mayoclinic.org

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.